Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Opublikowano 27 listopada 2019 przez Andrzej Lewczak

We wtorek 26 listopada br., w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie miała miejsce inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, które w bieżącym roku odbywa się pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”. Już po raz 20 ELEOS Kościoła prawosławnego, Caritas Kościoła rzymskokatolickiego, Diakonia Kościołów ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego wspólnie rozprowadzają wigilijne świece, dochód ze sprzedaży, których posłuży wsparciu potrzebujących, w pierwszej kolejności dzieci.

Inauguracja zgromadziła wielu znamienitych gości: metropolitę warszawskiego i całej Polski Sawę, biskupa hajnowskiego Pawła, biskupa Artura Mizińskiego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski (Kościół rzymskokatolicki), biskupa Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego Jerzego Samca, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, biskupa Ryszarda Bogusza prezesa Diakonii Kościoła ewangelicko – augsburskiego w RP, Marzenę Matejka członka Konsystorza Kościoła Ewangelicko – Reformowanego. Nie zabrakło duchownych i wiernych z w/w Kościołów. Związek Harcerstwa Polskiego reprezentowała harcmistrz Martyna Kowacka. Licznie zgromadzeni byli pracownicy Diakonii (z dyrektor generalną Wandą Falk na czele), Caritas (z dyrektorem ks. Marcinem Iżyckim) i ELEOS (z Markiem Masalskim i ks. Doroteuszem Sawickim) oraz przedstawiciele mediów.

Najważniejszym gościem, a wręcz współgospodarzem spotkania były dzieci. To one prowadziły inaugurację (Mateusz, Mikołaj i Borys), zadawały pytania przybyłym gościom, grały i śpiewały kolędy, przygotowały okolicznościową choinkę, na której obok logotypów w/w kościelnych organizacji charytatywnych zawisło tegoroczne hasło akcji.

W okolicznościowych wystąpieniach podkreślano, że charytatywne zaangażowanie jest miarą naszego chrześcijaństwa, metronomem naszych cnót: wiary, nadziei i miłości. Dzieci Chrystusa nie mogą skupiać się wyłącznie na sobie i własnych potrzebach. Powinny patrzeć znacznie szerzej. Dostrzegać potrzeby bliźnich i angażować się w ich zaspokajanie. Jesteśmy przecież jedną wielką rodziną. Jego Eminencja metropolita Sawa zwrócił uwagę, że działalność charytatywna jest przejawem zdrowej duchowości wiernych. Nie można spokojnie się modlić, gdy za ścianą ktoś płacze z głodu. Trzeba wstać i podać mu pomocną dłoń. Po to powołano ELEOS. Dobrze, że dzisiaj potrafimy wspólnie, w całej naszej wyznaniowej różnorodności, służyć naszym braciom niezależnie od ich wyznania, poglądów czy pochodzenia.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było zapalenie świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, po którym zebrani mieli możliwość obejrzeć spektakl współczesnego białoruskiego dramaturga Sergiusza Kowalowa pt. „W drodze do Betlejem” przygotowany przez grupę teatralną „Czrewo” prowadzoną przez Joannę Troc. Na pierwszy rzut oka opowiadał on o narodzeniu Chrystusa z perspektywy …. osiołka. W rzeczywistości jednak stawiał znacznie trudniejsze pytania. Jaki jest sens naszego życia? Czy dzisiaj Bóg nadal jest nam potrzebnym? Czym próbujemy go zastąpić? Puenta również była zaskakującą: warto zrezygnować z zaszczytu bycia gwiazdą, by zostać osiołkiem na którym Pan uda się do Egiptu.

Kupując świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, każdy z nas może wziąć na swe barki cząstkę trudnego losu braci i sióstr w potrzebie. Zachęcamy do udziału w akcji.

ks. Doroteusz Sawicki

zdjęcia: archiwum Eleos oraz za: episkopat.pl

Za: www.orthodox.pl