Koncert zespołu „Kamyshinka”

Opublikowano 28 stycznia 2019 przez Andrzej Lewczak

IMG-6dea42d7d866317f20171b224fbb3fb6-V27 stycznia br., w dniu zakończenia święta Objawienia Pańskiego z koncertem kolęd oraz pastorałek wystąpił zespół „Kamyshinka” z Rosji. Pierwsza część koncertu kolęd odbyła się w Katedrze Metropolitalnej p.w. św. Marii Magdaleny druga zaś w Centrum Kultury Prawosławnej. Zespół zaprezentował tradycyjne rosyjskie pieśni bożonarodzeniowe oraz pieśni ludowe.

Zespół „Kamyshinka”  jest otwartym środowiskiem twórczym, powstałym na bazie badań folkloru. Jego założycielem jest Andrei Sergeevich Kabanov, a jego pełna nazwa to: „Laboratorium ludowego folkloru ludowego „Kamyshinka” w Instytucie Rosyjskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.

Główny zadaniem, jakie postawił przed sobą zespół, jest połączenie czterech działań, czyli: zbieranie, studiowanie, uczenie się i wykonywanie rosyjskich pieśni ludowych. Można śmiało powiedzieć, iż artyści śpiewając są w ciągłym ruchu, gdyż wykonując różnorodne pieśni szukają i eksperymentują. Jak sami mówią o sobie „piosenka, gra, rytuał nie powinny być po prostu słyszane, ale żywe razem z nami, dlatego zawsze angażujemy publiczność wchodząc z nią w interakcję”.

Po koncercie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wystawą „Kolory Prawosławia – Cypr”.

Zdjęcia: ks. Andrzej Lewczak