Liturgia w języku greckim

Opublikowano 18 marca 2019 przez Łukasz Koleda

Już po raz kolejny mieszkańcy Warszawy mieli okazję uczestniczyć w Liturgii sprawowanej w całości w języku greckim. W niedzielę 17 marca br. z okazji zbliżającego się święta Zwiastowania Bogurodzicy oraz odzyskania niepodległości przez państwo greckie, w kaplicy Centrum Kultury Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego, sprawowana była św. Liturgia św. Bazylego Wielkiego. Nabożeństwu przewodniczył ks. Jarosław Syczewski, któremu asystował ks. Adam Magruk. Jak co roku zgromadziło ono wielu wiernych, spośród których znaczącą większość stanowiła społeczność grecka zamieszkująca stolicę. Swą obecnością zaszczycili m.in. Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Cypryjskiej Petros Kestoras oraz inicjator całego wydarzenia Ambasador Grecji Evangelos Tsaoussis. Obecny byli ponadto: doradca Marszałka Sejmu Sławomir Siwek oraz poseł Paweł Grabowski.

Śpiewał chór pod przewodnictwem Marcina Abijskiego.

Tuż po Liturgii odprawiono krótką doksologię, po czym ks. Jarosław Syczewski złożył wszystkim zgromadzonym życzenia z okazji święta Niepodległości Hellady, życząc wielu łask Bożych i wstawiennictwa Przenajświętszej Bogurodzicy dla całego bratniego narodu greckiego. Ponadto, poinformował on zgromadzonych w świątyni, że z błogosławieństwa Jego Eminencji metropolity Sawy obejmie odtąd duszpasterską opieką prawosławnych Greków w Warszawie.

Na koniec ambasador Grecji w serdecznych słowach podziękował metropolicie Sawie za to, że po raz kolejny udzielił swego błogosławieństwa na zorganizowanie świątecznych uroczystości i nieustanne modlitewne, arcypasterskie wsparcie, życząc mu dobrego zdrowia i wielu sił w odpowiedzialnej posłudze, jaką niesie każdego dnia. Odniósł się również do setnej rocznicy polsko-greckich nowożytnych kontaktów dyplomatycznych. Evangelos Tsaoussis poprosił ponadto o szczególne modlitwy za swoją ojczyznę, wyrażając głęboką nadzieję na dalszą owocną współpracę z Kościołem prawosławnym w Polsce.

ks. Adam Magruk

zdjęcia: Krzysztof Szeremeta