Śniadanie wielkanocne

Opublikowano 10 kwietnia 2018 przez Andrzej Lewczak

Parafia Prawosławna p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie oraz Centrum Kultury Prawosławnej im. św. Cyryla i Metodego w Warszawie organizowały w dniu 8 kwietnia br. uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych, potrzebujących oraz cudzoziemców skupionych wokół Cerkwi na Pradze, którzy z różnych powodów spędzali Święto Zmartwychwstania Pańskiego daleko od bliskich. W tym roku do organizacji wydarzenia przyłączyły się także Fundacja Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL” oraz Stowarzyszenie Polska -Wschód.

Święto Paschy to Święto rodzinne, podczas którego przy uroczystym wielkanocnym stole zbiera się cała rodzina, by celebrować fakt Zmartwychwstania Pańskiego. Lecz nie wszyscy mają możliwość podzielenia się wielkanocną ucztą z najbliższymi. Wraz z rosnącą rokrocznie skalą migracji z krajów Europy Wschodniej do Polski, pojawia się także problem rozłąki migrantów z rodzinami i bliskimi.

W tym roku wierni parafii wraz z duchowieństwem po raz kolejny mieli okazję rozdzielić razem radość Zmartwychwstania nie tylko podczas wspólnej modlitwy w świątyni ale i przy spożywaniu pierwszego świątecznego posiłku. Na śniadaniu byli obecni obywatele z Polski, Ukrainy, Białorusi, Gruzji a nawet z takich dalekich afrykańskich krajów jak Etiopia czy Erytrea. Oprócz tradycyjnych potraw takich jak: jajka z chrzanem, pascha, żurek nie zabrakło także wybornych gruzińskich przysmaków jak chinkali czy chaczapuri. Śniadanie zgromadziło ok. 70 osób. Centrum Kultury Prawosławnej składa serdeczne podziękowania darczyńcom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.

Igor Kutovyj