Św. Ogień przybył do Polski

Opublikowano 1 maja 2021 przez Andrzej Lewczak

W dniu 1 maja br., po raz dwunasty w historii naszej Cerkwi, został dostarczony do Polski św. Ogień z Bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Błogosławiony Ogień w cudowny sposób pojawia się w Wielką Sobotę w Grobie Zbawiciela, po modlitwie Prawosławnego Patriarchy Jerozolimy.

W związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, sprowadzenie św. Ognia, było możliwe dzięki pomocy władz państwowych oraz samorządowych, w szczególności Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Samorządowi Województwa Podlaskiego, w tym Podlaskiemu Instytutowi Kultury. Organizacją przywiezienia św. Ognia zajmowało się „Bractwo Świętego Ognia”.

Święty Ogień w godzinach wieczornych został przekazany Zwierzchnikowi Cerkwi Prawosławnej w Polsce, Jego Eminencji Metropolicie Sawie przez prezesa Stowarzyszenia „Bractwo Świętego Ognia” ks. prot. Andrzeja Bołbota. W uroczystości uczestniczyli Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP oraz Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski

Zdjęcia: archiwum Stowarzyszenia, Ambasada RP w Tel Awiwie, protodiakon Rafał Dmitruk

Za: www.orthodox.pl