Wiosna duszy: „Jak powinniśmy się przygotowywać do sakramentu św. Eucharystii?”

Opublikowano 26 marca 2017 przez Andrzej Lewczak

Dnia 26 marca br. w IV niedzielę Wielkiego Postu, poświęconą pamięci św. Jana Klimaka, Centrum Kultury Prawosławnej im. Świętych Cyryla i Metodego gościło z wykładem ks. Adama Magruka.

Tematem dzisiejszego spotkania było przygotowanie do sakramentu św. Eucharystii. Duchowny w sposób wyczerpujący przybliżył zebranym poglądy świętych Ojców i poszczególnych współczesnych teologów, dotyczące zagadnienia przygotowania do Świętej Eucharystii. Wielce przydatny dla zrozumienia istoty poszczególnych kwestii był przekład pojęć związanych z św. Eucharystią z języka greckiego na polski. W samym słowie Eucharystia ukryty jest szczegółowy opis sakramentu, jest on: dziękczynieniem, Boską komunią, wspólnotą między Bogiem i człowiekiem, jest zabiegiem w wyniku którego człowiek staje się współkrewnym Bogu.

Wykład ks. Adama Magruka można podzielić na kilka części. W pierwszej wyjaśnił czym jest post eucharystyczny. Post jest naszą ofiarą za grzechy, pościmy, aby godnie przyjąć Chrystusa. Istotnym jest również zachowanie postu po św. Eucharystii. Następnie przedstawił poszczególne opinie świętych ojców odnoszące się do długości postu eucharystycznego. W najbardziej surowej praktyce było to 7 dni (św. Nikodem Hagioryta), lecz też 5 dni, 3 dni, od godz. 0.00, czy też 8 godz. szczerego postu przed przyjęciem Eucharystii.

W kolejnej części ks. Adam przybliżył stosunek Cerkwi do wstrzemięźliwości cielesnej przed przyjęciem Ciała i Krwi Chrystusa. W najczęstszej praktyce jest to dzień wstrzemięźliwości cielesnej przed przyjęciem Komunii oraz dzień licząc od Pryczaszczenija.

Następnym zagadnieniem była częstotliwość spowiedzi przed przystąpieniem do Eucharystii. Istnieje wiele różnych zdań na ten temat. Z pewnością można wyodrębnić zwolenników wypełnienia surowej praktyki przed przyjęciem Eucharystii (wynikiem często jest mniejsza liczba pryczastników) lub lżejszej formy przygotowania (większa liczba pryczastników, jednakże, czy właściwie przygotowanych?). Święci ojcowie podobnie jak dzisiaj mieli różne zdanie na ten temat. Najczęściej cytowane są słowa św. Bazylego Wielkiego, który mówi, iż należy przystępować do Eucharystii cztery razy w tygodniu, św. Teodor Studyta zachęca do jak najczęstszego przystępowania do Kielicha. Orygenes i św. Cyprian z Kartaginy zalecali każdorazową spowiedź przed przyjęciem Chrystusa. Św. Jan Chryzostom zachęca zaś nas do tego, byśmy badali swoje serce, jeśli będzie czyste i sumienie nam pozwoli, należy pryczaszczatsa.

Prelegent poruszył również zagadnienia związane z przygotowaniem do św. Eucharystii kapłanów. W odpowiedzi na częste zarzuty wiernych o zaniechaniu spowiedzi przez kapłanów odpowiada, iż kapłani również się spowiadają, jednakże rzadko jesteśmy tego świadkami, gdyż spowiadają się w prezbiterium, na ołtarzu.

Podsumowując ks. Adam Magruk przypomniał słowa św. Jana z Kronsztadu, który przestrzegał ludzi przed nieczułością i zobojętnieniem wobec własnych grzechów oraz abyśmy zawsze przygotowywali się do przyjęcia Eucharystii tak, jakby był to pierwszy i zarazem ostatni raz w naszym życiu.

 

Tekst: Jarosław Bałło

Foto: ks. Andrzej Lewczak