Dzieci ukraińskich funkcjonariuszy Straży Granicznej w CKP

Opublikowano 27 marca 2022 przez Andrzej Lewczak

W niedzielę 27.03. Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie, wraz z ELEOS, gościło 36 dzieci ukraińskich funkcjonariuszy Straży Granicznej. W dniach gdy ich rodzice walczą o bezpieczną Ukrainę, one znalazły schronienie w ośrodku wypoczynkowym w Ustce. Do Warszawy przyjechały na trzydniową wycieczkę na zaproszenie Władz Dzielnicy Bielany. Zwiedzały m.in. Stare Miasto, warszawskie ZOO, odwiedziły Centrum Nauki Kopernik.

Na chwilę zapomniały o okropnościach wojny. Martwią się jednak o swoich rodziców. Chciały się za nich pomodlić. O godz. 12,30 podjechały pod cerkiew św. Marii Magdaleny. W kaplicy św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego uczestniczyły w św. Liturgii celebrowanej w j. greckim, a następnie ks. Andrzej Lewczak odsłużył dla nich Molebien w j. cerkiewnosłowiańskim z wymową ukraińska. Dzieci postawiły świece prosząc by Boże światło chroniło przed mrokiem ich Rodziców i cały świat.

Po modlitwie zrobiono wspólne zdjęcia a nieco spóźniony Mikołaj przyniósł dzieciom i ich opiekunom prezenty. Na zakończenie wspólnie skosztowano ciepłej zupy. Na zupę mogli też liczyć wierni, którzy przybyli na nabożeństwo do katedry św. Marii Magdaleny. Wydano ponad 600 porcji barszczu ukraińskiego.

Jakże miło jest kiedy na twarzy dzieci gości uśmiech. Dziękujemy.

ks. Doroteusz Sawicki