Pierwszy tydzień Wielkiego Postu

Opublikowano 6 marca 2020 przez Łukasz Koleda

Wzorem minionych lat, w dniach 2-6 marca br., w kaplicy akademickiej śww. Cyryla i Metodego sprawowane były nabożeństwa pierwszego tygodnia Wielkiego Postu. W poniedziałek, wtorek i czwartek odprawiane były jutrznia, godziny kanoniczne, wieczernia oraz litija za zmarłych, natomiast w środę i piątek celebrowano 9 godzinę kanoniczną oraz św. Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów.

Ponadto, codziennie od poniedziałku do czwartku odprawiane było powieczerze z kanonem pokutnym św. Andrzeja z Krety. We wtorek kanon był czytany przez Jego Eminencję metropolitę Sawę, a w środę przez Jego Ekscelencję arcybiskupa Jerzego, prorektora ds. nauki Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W nabożeństwach brali udział studenci i wykładowcy CHAT, duchowieństwo działające przy Centrum Kultury Prawosławnej, studenci zamieszkujący Metropolitalny Dom Studenta oraz wierni uczęszczający na co dzień na nabożeństwa odbywające się w kaplicy.

Piątkowej Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów przewodniczył arcybiskup Jerzy. Tego dnia odbyły się rekolekcje studentów, które dzień wcześniej zainicjowała spowiedź. Studenci Sekcji Teologii Prawosławnej ChAT i mieszkańcy MDS przystąpili do Sakramentu Eucharystii. W słowie wygłoszonym po Liturgii, Jego Ekscelencja podkreślił ważność częstego przystępowania do sakramentów Pokajania i św. Eucharystii, a także na odpowiednie przygotowanie do nich, co pozwala człowiekowi stronić od grzechu, a dzięki temu rozwijać się duchowo poprzez unikanie grzechu i poświęcenie się dobrym uczynkom. Hierarcha życzył wszystkim łask Bożych i sił przed kolejnymi tygodniami Wielkiego Postu.

Karion Szeszko

zdjęcia: W. Srebrniak, T. Grześ, K. Szeremeta