Święty Ogień dotarł do Polski

Opublikowano 15 kwietnia 2023 przez Andrzej Lewczak

Chwilę przed godziną 21.00, w Wielką Sobotę 15 kwietnia 2023 roku po raz czternasty do Cerkwi prawosławnej w Polsce i naszej Ojczyzny dostarczono św. Ogień z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Święty Ogień zstąpił na Grobie Chrystusa o godzinie 13.55 czasu polskiego.

Transport św. Ognia do Polski organizowało Stowarzyszenie „Bractwo Świętego Ognia” (www.holylight.org.pl). Wydarzenie było możliwe dzięki wsparciu wiernych naszej Cerkwi, pomocy finansowej marszałka Województwa Podlaskiego oraz organizacyjnej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Błogosławiony Ogień został przekazany Jego Ekscelencji arcybiskupowi Grzegorzowi przez biskupa supraskiego Andrzeja, który przewodniczył tegorocznej delegacji do Jerozolimy.

W uroczystości powitania św. Ognia w Centrum Kultury Prawosławnej im. świętych Cyryla i Metodego uczestniczyli przedstawiciele diecezji i parafii prawosławnych w Polsce. Przed nabożeństwem paschalnym Błogosławiony Ogień zostanie uroczyście wniesiony do katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie i rozdany wiernym.

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski

zdjęcia: diakon Igor Kutovyi

Za: www.orthodox.pl