Koncert chóru z Rumunii

Opublikowano 11 maja 2017 przez Andrzej Lewczak

Chór z Rumunii

W środę 10 maja Katedra św. Marii Magdaleny w Warszawie gościła Męski Chór Wydziału Teologii Prawosławnej w Jassach (Rumunia) im. Metropolity Józefa Naniescu. Powołany do życia w 2008 r. wykonuje muzykę rumuńska i bizantyjską początków II tysiąclecia, wieków XVI – XIX, po współczesnych kompozytorów. Prezentuje więc zarówno bizantyjski śpiew jednogłosowy, jak i złożone kompozycje kompozytorów XIX w. Jest laureatem licznych wyróżnień krajowych i międzynarodowych. Tylko w 2016 r. uzyskał III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Chórów „Gavriil Musicescu” w Jassach i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Chwała Bogu” w Bukareszcie.

W Warszawie, w 35 osobowym składzie, pod dyrekcja ks.  Ionut – Gabriel Nastasa, chór zaprezentował m.in. XVI wieczny trysagion Evstatie Ptotopsalta, ton 8, bizantyjskie „Alleluja” Sabin Păutza, czy „Nynie siły niebiesnyja” Lwowskiego. Dwanaście utworów rozbrzmiewało w językach rumuńskim, cerkiewnosłowiańskim i angielskim. Przysłuchiwało się im ponad 200 miłośników cerkiewnego śpiewu, którym chór podziękował za przybycie wykonując pleśń „Mnogaja leta” (odpowiednik polskiego „Sto lat”).

Ponownie chór będzie można usłyszeć w piątek 12 maja na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” w katedrze Św. Trójcy w Hajnówce.

Organizatorami koncertu było: Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, Centrum Kultury Prawosławnej im. świętych Cyryla i Metodego oraz Parafia p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie.

ks. Doroteusz Sawicki

zdjęcia: ks. Andrzej Lewczak

Za: www.katedra.org.pl