Ogólnopolski zjazd diaspory gruzińskiej

Opublikowano 4 czerwca 2024 przez Andrzej Lewczak

W dniu 4 czerwca br., w warszawskim Centrum Kultury Prawosławnej odbył się Ogólnopolski zjazd diaspory gruzińskiej w Polsce. Wzięli w nim udział przedstawiciele wspólnot gruzińskich z Warszawy, Gdańska, Szczecina oraz Poznania.

Spotkanie poprzedzone było św. Liturgią, którą w Katedrze Metropolitalnej p.w. Św. Marii Magdaleny, sprawował  o. David Konjaria z Gruzji.

Po nabożeństwie uczestnicy udali się do Centrum Kultury Prawosławnej, gdzie odbyła się cześć artystyczno – edukacyjna. Spotkanie otworzył ks. prot. dr Andrzej Lewczak, dyrektor CKP. W słowie wstępnym przekazał pozdrowienia od Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz powitał przybyłych gości, w tym Panią Ambasador Gruzji w Polsce Jego Ekscelencję Dianę Zhgenti, Pana Tornike Tsirekidze, Młodego Ambasadora Gruzji w Polsce, Pana Dawida Gamcemlidze oraz wszystkich dostojnych gości.

W części artystycznej, dzieci oraz młodzież prezentowały niebywałe zdolności recytatorskie oraz wokalno – taneczne angażując licznie zebranych do wspólnego śpiewu i tańca. Ponadto uczestnicy zjazdu mieli okazję zapoznać z pracami plastycznymi konkursu „100 -lecie niezależności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego”. Wydarzenie zakończyło się wspólną degustacją tradycyjnych potraw gruzińskich.

Tornike Tsirekidze