Śniadanie wielkanocne

Opublikowano 30 kwietnia 2019 przez Andrzej Lewczak

Parafia Prawosławna p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie oraz Centrum Kultury Prawosławnej im. św. Cyryla i Metodego w Warszawie zorganizowały w dniu 28 kwietnia br. uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych oraz cudzoziemców skupionych wokół Cerkwi na Pradze, którzy z różnych powodów spędzali Święto Zmartwychwstania Pańskiego daleko od bliskich.

Święto Paschy to Święto rodzinne, podczas którego przy uroczystym wielkanocnym stole zbiera się cała rodzina, by celebrować fakt Zmartwychwstania Pańskiego. Nie wszyscy jednak mają możliwość podzielenia się wielkanocną ucztą z najbliższymi. Wraz z rosnącą rokrocznie skalą migracji z krajów Europy Wschodniej, pojawia się także problem rozłąki migrantów z rodzinami i bliskimi.

W tym roku wierni parafii wraz z duchowieństwem po raz kolejny mieli okazję podzielić się radością Zmartwychwstania nie tylko podczas wspólnej modlitwy w świątyni ale i przy spożywaniu pierwszego świątecznego posiłku. Na śniadaniu byli obecni obywatele z Polski, Ukrainy, Białorusi, Gruzji a nawet z takich dalekich afrykańskich krajów jak Etiopia czy Erytrea. Oprócz tradycyjnych potraw takich jak: jajka z chrzanem, pascha, żurek nie zabrakło także gruzińskiego przysmaku jakim jest chaczapuri.  Centrum Kultury Prawosławnej składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.

Igor Kutovyj

Zdjęcia: archiwum CKP