Spektakl „Ksenia” w warszawskim CKP

Opublikowano 4 grudnia 2016 przez Andrzej Lewczak

Ksenia

4 grudnia br. w murach Centrum Kultury Prawosławnej im. świętych Cyryla i Metodego w Warszawie odbyła się premiera monodramu Joanny Troc – „Ksenia”. Jest to kolejny ze spektakli powstałych dzięki prężnej działalności pani Joanny i całego Teatru Czrevo.

Tekst został napisany, specjalnie na potrzeby spektaklu, przez poetkę Tamarę Bołdak-Janowską i dopełniono go o to, co powstało podczas prób i improwizacji. Reżyserią spektaklu zajęła się Magdalena Czajkowska. Sceny monodramu wzbogacone są o muzykę białoruskiego akordeonisty Yegora Zabelova. Cały spektakl odegrany został w dialekcie białoruskim okolic Gródka. W rolę tytułowej Kseni wcieliła się Joanna Troc.

Inspiracją do powstania monodramu – „Ksenia”, była prawosławna święta – Ksenia Petersburska. Wybrała ona trudną i pełną wyrzeczeń drogę do świętości przez jurodstwo – szaleństwo dla Chrystusa. Jurodiwy człowiek w rzeczywistości nie nosi na sobie żadnych znamion choroby psychicznej, ale sam dobrowolnie wyrzeka się świata, niejako świadomie udając szaleńca, aby dzięki osiągniętemu przez to odrzuceniu przez ludzi i wyrzeczenie się wartości materialnych, zbliżyć się do Boga.

Spektakl „Ksenia” ukazuje co mogło wypłynąć na decyzję świętej Kseni. Jest to przede wszystkim apologia miłości totalnej, która nie zna kompromisów i półśrodków. Bohaterka po śmierci męża nie może pogodzić się z jego stratą. Jej miłość przetrwała śmierć i nadal trwa. Spektakl ukazuje stopniową przemianę Kseni Grigoriewnej Pietrowej w swego zmarłego męża. Nie mogąc pogodzić się ze stratą, wstępując na drogę jurodstwa, Ksenia dokonuje symbolicznego pochówku siebie i przyjmuje imię swego męża – stając się nim dla świata.  Symbolem ostatecznej przemiany miało być odzienie się w mundur zmarłego męża, który nosić już miała do swej śmierci.

Jarosław Bałło

Foto: ks. Andrzej Lewczak