Rocznica śmierci śp. Ireny Skhirtladze
W dniu 14 września br. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odprawiono panichidę przy grobie śp. Ireny Skhirtladze ps. „Irka”, łączniczki i sanitariuszki Powstania Warszawskiego. Nabożeństwo odsłużył ks. prot. dr Andrzej Lewczak, dyrektor Centrum Kultury Prawosławnej im. Świętych Cyryla i Metodego w Warszawie. Obecni byli reprezentanci diaspory gruzińskiej w Polsce m.in. Tornike Tsirekidze, Ekaterine Beruashvili oraz David Gamtsemlidze.
Iryna Skhirtladze urodziła się w 7 kwietnia 1928r. we Lwowie. W czasie Powstania Warszawskiego, w wieku 16 lat dołączyła do zgrupowania „Radosław” – batalion „Parasol”. Wraz z batalionem przebyła całą drogę z warszawskiej Woli przez Stare Miasto do centrum i Górnego Czerniakowa. W dniu 14 września 1944r., podczas próby ratowania swojego rannego dowódcy plut. pchor. „Lutego” (Wacława Dunin-Karwickiego) została zastrzelona na barykadach przy ulicy Ludnej. Po wojnie została ekshumowana i pochowana w kwaterach żołnierzy, łączniczek i sanitariuszek batalionu AK „Parasol” na Powązkach Wojskowych w Warszawie (kolumna: 185, miejsce: 49). Irena Skhirtladze została odznaczona Krzyżem Walecznych za wyjątkową postawę i oddanie na polu bitwy.
Ojciec Iryny, kpt. pil. Arkadiusz Skhirtladze, urodził się 26 stycznia 1902r. Od stycznia 1930r., był oficerem kontraktowym w 62. Eskadrze Liniowej, w latach 1931 – 1933 był dowódcą 54. Eskadry Liniowej, następnie w latach 1933 – 1935 dowodził 55. Eskadrą Liniową. Od stycznia 1935r.,, w 56. Eskadrze Obserwacyjnej dowodził plutonem. Od 1937r., był kierownikiem wydziału w Dziale Nauk CWL-1 w Dęblinie. Ranny 2 września 1939r., podczas nalotu na lotnisko dęblińskie, został przewieziony do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Po kilku dniach opuścił szpital i został ewakuowany na wschód. Aresztowany w okolicach Brześcia przez NKWD, osadzony w obozie kozielskim, ostatecznie zamordowany w 1940r., w Katyniu.
za: www.1994.pl oraz armiakrajowa.org.pl
Alexander Meskhoradze
zdjęcia: Viktor Sosnovskyi
za: www.orthodox.pl